ROTARY NEDİR?

{jacomment off}Rotary kulüplerinin sayısız özellikleri yanında sayıları milyonları aşan rotaryenlerin faaliyetlerini tanımlamak, öyle birkaç cümle ile anlatılabilecek şey değil. Rotary hizmetlerinin nitelikleri, uluslararası bir kuruluş olması, güçlü dostluk bağları, çeşitli mesleklerin temsil edilişi, iyi niyetin geliştirilmesi ve dünya anlayışı, yüksek ahlaki değerlerin önemsenmesi, diğer insanlarla ilgilenme ve daha birçoklarını içerir bir tanımlama bulmak gerçekten güçtür.

1976 yılında Uluslararası Rotary Yönetim Kurulu, Rotaryynin temel esaslarının tam bir tanımını yaptırmak ister. Bunun üzerine, o sırada Rotaryde halkla ilişkiler komitesinde görevli üç kişilik bir guruptan Rotaryyi tek bir cümle ile tanımlamaları istenir. Çeşitli taslaklar üzerinde yapılan çalışmalar sonunda aşağıda yazılı olan tanımlama ortaya çıkar. Bu tanımlama çeşitli Rotary yayınlarında bugüne kadar kullanılagelmiştir.

ROTARY, İnsanlığa hizmet vermek, her meslekten yüksek ahlaki standartları yüceltmek ve dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacıyla, dünyadaki iş ve meslek sahibi bireylerin birleşmelerinden meydana gelmiş bir kuruluştur.

Rotary Kulübü Nedir? diye soranlara yukarıda yazılı bu cümle ile cevap vermek amacıyla, bu cümleyi ezberlemeye gerçekten değer.

 

ULUSLARARASI ROTARY WEB SİTESİ - www.rotary.org


TÜRKİYE'DE ROTARY WEB SİTELERİ

Uluslararası Rotary 2420 Bölge Federasyonu - www.rotary2420.org
Uluslararası Rotary 2430 Bölge Federasyonu - www.rotary2430.org.tr
Uluslararası Rotary 2440 Bölge Federasyonu - www.rotary2440.org

 geri
Bu gönderiyi paylaş:

Kategoriye ait diğer yazılar