Seyhan Rotary Kulübü

Seyhan Rotary Kulübü, Rotary kulüplerinin ülkemizde kurulmaya başlandığı 1954 yılından tam 22 yıl sonra, yine ülkemizin 22'inci Rotary Kulübü olarak Adana'da 06 Nisan 1976 tarihinde kurulmuştur.

Kulübün 8 kurucu üyesi aşağıdaki isimlerden oluşmuştur;

 

Adı Soyadı Doğum Tarihi Mesleği Doğum Yeri
Cumhur AKSAK 1939 Müdür Seyhan
Rüştü İYİSOY 1932 Umum Müdür Samsun
Kazım KÖSEOĞLU 1928 Temsa Üye Adana
Sıtkı KULAK 1937 Müteahhit Kayseri
İsak MEŞULAM 1936 İhracatçı Seyhan
Mahmut ÖĞRETMENGİL 1931 Doktor Diyarbakır
Mustafa PAKSOY 1930 Fabrikatör Adana
Kazım TERLİKSİZ 1933 Murakıp AdanaKulübün ilk kurucu Başkanlığını yukarıdaki üyelerden Rtn. Mustafa PAKSOY yapmıştır.

Kulüp, kuruluşundan tam 4 yıl sonra, 11 Nisan 1980 tarihinde Uluslararası Rotary tarafından tanınarak 13336 Kulüp numarası ile tescil edilerek Charter verilmiş ve böylece uluslararası işbirlikleri yapmaya hak kazanmıştır.

Seyhan Rotary Kulübü, kurulduğu günden bugüne kadar geçen sürede sayısız hizmet ve projelere imza atmış bulunmaktadır.

Seyhan Rotary Kulübü olarak Türkiye Rotary'sindeyaptığımız bazı ilkleri şu şekilde sıralayabiliriz:

* İstanbul ve Ankara'da kurulu bulunan Rotary kulüplerinin dışında BÖLGE KONFERANSI organize etmiş olan ilk Rotary kulübüyüz.

* İstanbul ve Ankara'da kurulu bulunan Rotary kulüplerinin dışında BÖLGE ASAMBLESİ organize etmiş olan ilk Rotary kulübüyüz.

* İstanbul ve Ankara'da kurulu bulunan Rotary kulüplerinin dışında İLK OLARAK BÖLGE GUVARNÖRÜ çıkaran  ilk Rotary kulübüyüz.

* Guvernör tarafından Özel Görevli olarak atandıktan sonra YURTDIŞINDA YERLEŞİK İLK ROTARY KULÜBÜ olan Kazakistan Almaty Rotary Kulübü'nü kuran Rtn. AHMET HAMDİ DEMİREL KULÜBÜMÜZ üyesidir.

* Tek başına üyelerinin ve sponsorlarının finansmanıyla koca bir ROTARY LİSESİ İNŞAATINI başarıyla tamamlamış olan ilk Rotary kulübüyüz.

* İstanbul ve Ankara'da kurulu bulunan Rotary kulüplerinin dışında İLK PAUL HARRIS DOSTU ünvanını elde eden Rtn. MUSTAFA ÖZGÖREN kulübümüz üyesidir.

* İstanbul ve Ankara'da kurulu bulunan Rotary kulüplerinin dışında Rotaryen Eşi olup da İLK PAUL HARRIS DOSTU ünvanını elde eden  AYŞEGÜL ÖZGÖREN kulübümüz üyesi Rotaryen Eşidir.

* Rotary Vakfı kapsamında EŞLEŞMİŞ BAĞIŞLAR'dan en yüksek bağışı alan ilk Rotary kulübüyüz (Güneş Pişiricileri Projesi).

* Rotary Vakfı kapsamında BÖLGE KOLAYLAŞTIRILMIŞ BAĞIŞLARI'ndan bağış alan ilk Rotary kulübüyüz (Bebek Ölüm Oranını Azaltmak İçin Sağlık Personeline Kurs Verilmesi Projesi).

* Donation in-Kind kapsamında YURTDIŞINDAKİ BİR KULÜBE Ayni Yardımda bulunmuş olan ilk Rotary kulübüyüz ( Kompresör Bağışı Projesi).

* Rotary'i tanıtmak amacıyla Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kapsamlı bir KİTABIN basımını gerçekleştiren ilk Rotary kulübüyüz (Çocuklarıma da Rotary'i Tanıtmalıyım).

* Rotary Vakfı kapsamında EŞLEŞMİŞ BAĞIŞLAR'dan aldığı bağışla Ç.Ü. Kütüphanesi'ne kurduğu Bilgisayar sayesinde tüm dünya kütüphanelerinde bulunan kitapları o tarihlerdeki teknoloji yardımıyla ONLINE okuma imkanı sağlayan ilk Rotary kulübüyüz.

 

 

 

 


geri
Bu gönderiyi paylaş:

Kategoriye ait diğer yazılar